راهنمای خرید یخچال فریزر

راهنمای خرید یخچال فریزر

راهنمای خرید یخچال فریزر

راهنمای خرید یخچال فریزر

امروزه یخچال فریزر یکی از اساسی ترین و گران ترین لوازم آشپزخانه به حساب می آید. شما باید سالیان طولانی را با آن سپری کنید.

به همین خاطر باید برای انتخاب و خرید یک یخچال مناسب و خوب وقت کافی بگذارید و تحقیق کنید.

تنوع برند، مدل و قیمت یخچال ها امروزه در بازار بسیار زیاد است تا جایی که ما در انتخاب آن دچار سردرگمی می شویم. به همین دلیل باید به برند، کیفیت، کارایی، طراحی و همچنین قیمت یخچال مورد نظر را به دقت بررسی کنیم. ما در این راهنمای خرید یخچال فریزر به شرح موارد مفید می پردازیم.

مواردی که در انتخاب یخچال می تواند به ما کمک کند :

سایز یخچال

جدولی براساس تعداد نفراتی که از یخچال استفاده می کنند طراحی شده است.

تعداد افراد خانواده

حجم توصیه شده یخچال

۱ تا ۲ نفر

۲۵۰-۳۸۰ لیتر

۳ تا ۴ نفر

۳۵۰-۵۳۰ لیتر

بیش از ۵ نفر

۴۴۰ لیتر به بالا

اندازه ی یخچالی که انتخاب کردید مناسب است؟

باید دقت کرد اندازه مورد نظر شما برای یخچال متناسب با فضایی است که می خواهید یخچال را در آنجا قرار دهید. فضای اطراف یخچال باید به گونه ای باشد که هوا بتواند آزادانه در اطراف آن گردش کند و فضا برای خروج گرمای موتور در پشت یخچال شما وجود داشته باشد.

استاندارد فاصله قرار گیری یخچال به اینگونه است که یخچال شما باید از هر طرف به اندازه 5 سانتی متر فاصله داشته باشد.

حتما قبل از خرید یخچال ابعاد درب ورودی و راهروها را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که یخچال بدون مشکل به آشپزخانه شما خواهد رسید. به خصوص اگر یخچال مورد نظر شما دارای ابعاد بزرگ است، تا موقع حمل خط و خش و آسیب نبیند.

باید توجه کنید شما به چه مدل یخچالی نیاز دارید.

در حال حاضر مدل های گوناگونی از یخچال در بازار وجود دارد، که در این راهنما به آنها می پردازیم .

راهنمای خرید یخچال فریزر بالا (یخچالی که فریزر در بالای آن تعبیه شده است)

اگر قیمت ، کارکرد و سایز یخچال برای شما مهم است، یک یخچال فریزر بالا برای شما مناسب است.

مزیت یخچال فریزر بالا این است که ارزان ترین نوع یخچال می باشند . و از معایب آن این است که اگر مجبورید زیاد از یخچال استفاده کنید مدام باید برای برداشتن خوراکی هایی که در طبقات پایین یخچال قرار دارند خم و راست شوید.

راهنمای خرید یخچال فریزر پایین ( یخچالی که فریزر آن در پایین آن قرار دارد )

استفاده از همه بخش هایی این یخچال فریزر پایین راحت تر است و به خاطر استفاده زیاد از یخچال شما مجبور نیستید مرتب خم و راست شوید.

از مزایای یخچال هایی که فریزر آن ها در پایین یخچال قرار دارد طراحی منطقی یخچال است. بخش فریزر اغلب به صورت کشویی طراحی می شود.

معایب این نوع یخچال ها قیمت بالای آنهاست. در سرد کردن بخصوص در بخش فریزر ممکن است کندتر از یخچال های فریزر بالا باشد.

راهنمای خرید یخچال های ساید بای ساید

ویژگی ها و فضاهای اضافی این مدل یخچال باعث می شود که نظر بسیاری از خانواده را به یخچال های ساید بای ساید جلب شود.

از  مزایای یخچال های ساید بای ساید، آپشن ها و ویژگی های متنوعی مانند : یخ ساز و آب سرد کن ، نمای شیک و زیبا و ظرفیت ذخیره سازی خوب، بهترین دسترسی برای کودکان و افرادی معلول.

معایب این گونه یخچال ها یخ ساز، آب سرد کن و دستگاه تصفیه آب یخچال می تواند فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال کند. فضای داخلی باریک است و برای قراردادن خوراکی ها با اندازه بزرگ مشکل ساز می شود. اندازه فیزیکی آن بزرگ است و نمی توان آن را در یک فضای تنگ قرار داد. دمای بالا و پایین یخچال می تواند ناهماهنگ باشد.

راهنمای خرید یخچال های فریزر پایین با یخچال دو درب ( یخچال های درب فرانسوی )

یخچال های ترکیبی که به جز ظرفیت بالا ویژگی های بسیار خوب یخچال های ساید بای ساید را نیز دارای می باشند.

مزایای اینگونه یخچال ها ظرفیت خوب ، آپشن ها و ویژگی های متنوع مانند یخ ساز و آب سرد کن و پهنای بسیار خوب برای خوراکی های با اندازه بزرگ .

از معایب این یخچال ها این است که مانند ساید بای ساید یخ ساز، آب سرد کن و دستگاه تصفیه آب یخچال می تواند فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال کند. اندازه فیزیکی بزرگ آن فضای زیادی را اشغال می کند. هزینه ی زیادی باید برای خرید این نوع یخچال ها کرد.

راهنمای خرید یخچال فریزر دو قلو ( یخچال و فریزر از هم جدا می باشند )

این گونه یخچال ها دارای فضای بسیار زیادی برای قرار دادن مواد غذایی و فریز کردن آن ها دارا می باشند.

از مزایای این یخچال ها می توان به فضای اختصاص دادن ان اشاره کرد. مثلاً فریزر در جایی غیر از آشپزخانه قرار گیرد. این ویژگی برای آشپزخانه های کوچک بسیار مناسب است. این نوع یخچال ها ظرفیت بسیار خوبی برای ذخیره سازی مواد غذایی دارند.

معایب این یخچال ها تنها این است که فضای نسبتاً زیادی را اشغال می کنند.

رنگ و جنس بدنه یخچال

رنگ و جنس بدنه یخچال

استیل ضد زنگ

یخچال های امروزی بسیار شیک و حرفه ای هستند و به آشپزخانه ی شما ظاهر شیکی می دهند. یخچال های استیل ضد زنگ امروزه بسیار پر طرفدار هستند. اما وجود لکه و اثر انگشت بر روی آن به وضوح دیده می شود. برای اینکه همیشه در حال پاک کردن لکه ها و اثر انگشت نباشید، مدل های مات یا ضد لک که مقداری گران تر هستند را انتخاب و خریداری کنید.

یخچال های استیل درب های صاف و بدون انحنایی دارند. همچنین بسیاری از آن ها مغناطیسی نیستند.

سفید کلاسیک

یخچال های سفید نسبت به یخچال های استیل نگهداری راحت تری از نظر تمیزی دارند. قیمت آن ها کمی ارزان تر است و تمیز کردن آن ها بسیار راحت تر است .

طرح دار با رنگ‌های متنوع

یخچال های طرح دار با رنگ‌های متنوع روز به روز محبوبیت بیشتری در بین مردم پیدا می‌کنند و ترکیب بی‌نظیری را در دکوراسیون آشپزخانه ایجاد می‌کنند؛ اما به یاد داشته باشید که یخچال یک سرمایه‌گذاری طولانی‌ مدت برای منزل شما است و در صورتی ‌که بخواهید دکوراسیون و رنگ‌بندی آشپزخانه خود را عوض کنید ممکن است رنگ یخچال با رنگ‌بندی جدید ترکیب خوشایندی نداشته باشد.

سیاه

لوازم خانگی سیاه در حال بازگشت هستند. چندین تولیدکننده هم در حال تولید یخچال های مشکی، زغالی و تیره هستند. یخچال سیاه یک جایگزین مدرن برای یخچال های سفید اما با ویژگی ضد لک و اثرانگشت هستند؛ اما وسایل سیاه ‌رنگ ممکن است آشپزخانه شما را تیره‌تر و کوچک‌تر نشان دهند.

 

هزینه استفاده از یخچال

ستاره های انرژی بیشتر، صرفه جویی بیشتر

یخچال شما تا ۸% هزینه قبض‌های انرژی شما را دربر می‌گیرد؛ بنابراین انتخاب یک یخچال با بهره‌وری انرژی خوب می‌تواند به‌ صرفه جویی در هزینه‌های شما کمک کند. درحالی‌که یخچال های بزرگتر انرژی بیشتری نسبت به یخچال های کوچک تر مصرف می‌کنند، رتبه‌بندی برچسب انرژی ستاره به شما کمک می‌کند تا میزان مصرف انرژی آن‌ها را باهم مقایسه کنید.

هنگامی‌که بین دو مدل با اندازه مشابه مردد هستید، یخچال با ستاره‌های بیشتر را انتخاب کنید زیرا هزینه استفاده از آن برای شما کمتر خواهد بود. چقدر کمتر؟ در جدول زیر هزینه‌های استفاده از چند یخچال با ظرفیت مشابه اما رتبه‌های مصرف انرژی متفاوت را می‌توانید مقایسه کنید:

۴ ستاره 

۳٫۵ ستاره

۲ ستاره

۱ ستاره

مصرف انرژی

۳۱۰kWh

۳۴۶kWh

۳۴۳۷kWh

۵۵۹kWh

هزینه ده سال استفاده

۳,۲۷۱,۲۰۰ تومان

۴,۱۴۹,۶۰۰ تومان

۵,۲۴۱,۶۰۰ تومان

۴,۷۰۳,۲۰۰ تومان

در یخچال به چه ویژگی‌هایی نیاز دارید؟

یخ‌ساز و آب ‌سردکن

وجود آب‌سردکن و یخ‌ساز در درب یخچال باعث صرفه‌جویی در انرژی و جلوگیری از اتلاف سرما می‌شود؛ چراکه مجبور نیستید مدام درب یخچال را برای نوشیدن آب سرد باز و بسته کنید.

برخی از آب‌سردکن‌ها و یخ‌ سازهای یخچال ها نیاز به اتصال به شیر دارند؛ بنابراین باید هزینه اضافی برای لوله‌کشی پرداخت نمایید.

برخی از یخچال ها به ‌جای لوله کشی در قسمت داخلی خود مخزن دارند، هرچند که برای این مدل‌ها دیگر نیاز به لوله کشی نیست اما همین مخزن تقریباً ۳۰% از فضای فریزر را اشغال می‌کند.

برخی از یخچال ها نیز نیاز به تعویض فیلتر تسویه آب دارند که برای جلوگیری از بدطعم شدن آب و رشد باکتری باید به‌ صورت دوره‌ای (حداکثر هر شش ماه یک‌بار) تعویض شوند.

کشو جا میوه ای و سبزیجات (Crisper)

داشتن یک کشو جا میوه ای خوب شما را از نگهداری تعداد زیاد کیسه‌های پلاستیکی مختلف میوه و سبزیجات در یخچال راحت می‌کند. کشو جا میوه ای باید میوه‌ها سبزیجات شما را تازه نگه دارد. بعلاوه باید تمیز کردن آن آسان باشد. اگر جز آن دسته افرادی هستید که میوه و سبزیجات زیادی را در یخچال نگه می‌دارید، باید یخچالی بخرید که بیش از یک جا میوه ای داشته باشد. جا میوه ای شما باید حداقل ۴۵ سانتی‌متر عرض داشته باشد تا برای قرار دادن سبزیجات بلندی مثل کرفس مناسب باشد.

درب یخچال

مطمئن شوید که دستگیره‌های یخچال خیلی بالا یا خیلی پایین نباشند. همچنین در فضایی که یخچال را قرار می‌دهید، درب های یخچال به ‌راحتی باز و بسته می‌شوند. برخی از یخچال ها به‌ گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توان جهت باز شدن درب‌های آن‌ها را برعکس کرد. دقت کنید هنگام خرید، یخچالی که در فروشگاه می‌بینید به دلیل اینکه هنوز به برق وصل نیست، درب‌های آن بسیار راحت‌تر باز می‌شود.

کنترل‌های دما

هنگام خرید یخچال و بازدید مدل‌های مختلف، به دنبال یخچالی با حداقل دو کنترل دمای جداگانه باشید. در یخچال هایی که تنها دارای یک کنترل دما برای هر دو بخش یخچال و فریزر هستند، شما نمی‌توانید دمای یخچال یا فریزر را بدون تأثیر بر دیگری تنظیم کنید. برخی یخچال های الکترونیکی کنترل های بیشتری دارند.

برخی یخچال ها یک حافظه ۲۴ ساعته دارند که باز کردن درب یخچال را کنترل می‌کنند و قبل از یک استفاده سنگین از یخچال (مانند زمانی که بچه‌ها از مدرسه می‌آیند و یا شما برای تهیه شام مرتب به یخچال سر می‌زنید) شروع به پیش خنک‌سازی می‌کنند.

برخی یخچال ها به‌ صورت خودکار یخ‌زدایی را بر اساس شرایط خاصی انجام می‌دهند.

برخی دیگر از یخچال ها زمانی که درب آن را زیاد باز نگه می‌دارید و یا درست نمی‌بندید با بوق هشدار شما را مطلع می‌سازند.

چگونگی انجام تنظیمات کنترل دمای یخچال

با استفاده از دفترچه راهنما بررسی کنید که دمای یخچالتان بر اساس دستورالعمل‌های توصیه‌شده تنظیم شده باشد.

از دماسنج برای اندازه‌گیری دمای داخل استفاده نمایید (تابستان و زمستان)

دمای یخچال را تا ۳ درجه و دمای فریزر را تا ۱۸- درجه تنظیم نمایید.

جریان هوا را در داخل یخچال خوب نگه دارید تا از وجود مناطق گرم و سرد جلوگیری کنید.

طبقات

طبقات یخچال باید به ‌سادگی برای تمیز کردن و یا تنظیم محل قرارگیری، قابل جابه‌جا کردن باشند. داشتن طبقات چند قسمتی یا بخش‌بندی شده می‌تواند برای قرار دادن ظروف مختلف غذا و نوشیدنی مناسب باشد.

جنس طبقات ممکن است پلاستیک یا شیشه نشکن باشد. برخی از طبقات دارای لبه‌های بلند و یا دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد برای سهولت استفاده است. برای مثال اگر دست شما به‌به بطری شیر بخورد و شیر بریزد، طبقات لبه‌دار مانع از ریختن شیر در دیگر قسمت‌های یخچال می‌شود.

چرخ ها و پایه های قابل تنظیم

چرخ‌ها برای حرکت آسان یخچال (مثلاً هنگام تمیز کردن پشت یخچال) استفاده می‌شوند.

در صورتی ‌که چرخ‌ها دارای ترمز و یا پایه‌های قابل تنظیم برای جلوگیری از حرکت یخچال باشند، داشتن چهار چرخ بهتر از دو چرخ است.

پایه‌های قابل تنظیم برای تراز کردن یخچال استفاده می‌شوند. جلوی یخچال باید کمی بلند تراز عقب آن تنظیم شود تا درب آن راحت‌تر باز شود.

محفظه لبنیات

یک محفظه کمی گرم‌تر از سایر بخش‌های یخچال برای نگهداری کره و پنیر است.

همچنین برخی از یخچال ها دارای یک محفظه قفل‌دار هستند که اگر می‌خواهید داروهای خود را از دسترس کودکان دور نگه دارید، بسیار کارآمد خواهد بود.

محفظه نگه داری گوشت (Chiller)

این محفظه گوشت، مرغ و ماهی (تازه یا پخته ‌شده) را در یک دمای مطمئن برای مدت طولانی‌تری تازه نگه می‌دارد. دمای محفظه گوشت باید نزدیک به صفر باشد و خیلی بهتر است که یک کنترل دمای جداگانه داشته باشد.

محفظه خنک‌کننده سریع

این محفظه برای خنک کردن سریع نوشیدنی‌ها بسیار مناسب است. با این ‌حال نباید مواد غذایی را به مدت خیلی طولانی در آن نگهداری کرد.

ایمن‌سازی برای کودکان

یخچالی انتخاب کنید که ضمن ایمن بودن برای کودکان، استفاده از آن نیز برایشان راحت باشد. ازجمله ویژگی‌های ایمنی کودکان:

  • مخازن یخ و آب با تنظیمات ایمنی کودکان

  • محفظه قفل‌دار نگهداری دارو

  • کنترل‌های دما با قفل کودک

سر و صدا

این‌ که یخچال شما سروصدا داشته باشد یا خیر، بستگی به طراحی آشپزخانه، اپن بودن یا نبودن آشپزخانه و قرارگیری یخچال در مجاورت اتاق خواب یا نشیمن شما دارد.

یخچال ها معمولاً در محدوده ۳۵ دسی‌بل (dBA) عملکرد نرمالی دارند که مثل یک صحبت زمزمه وار است. با این‌ حال، یخچال ها می‌توانند صداهای مختلف و عجیب غریبی را به دلیل شروع به کار کمپرسور، یخ‌زدایی اتوماتیک، عملکرد فن‌های الکتریکی و حتی منقبض و منبسط شدن بدنه به دلیل تغییر دما ایجاد نمایند که این یک مسئله طبیعی است.

تمیز کردن

به دنبال مدل‌هایی باشید که تمیز کردن آن‌ها راحت باشد و گوشه‌ها و لبه‌های مشکل‌ساز برای تمیز کردن نداشته باشند.

بررسی کنید که آیا کشوی جا میوه ای، طبقات و سایر محفظه‌ها هنگام نیاز به تمیز کردن به‌راحتی از جای خارج می‌شوند.

مارک های یخچال فریزر

اکثر مردم انتظار دارند یخچال جدیدی که می‌خرند حداقل ۱۰ سال عمر مفید داشته باشد؛ اما همه آن‌ها این‌گونه عمل نخواهند کرد. گارانتی تولیدکنندگان به‌ طور معمول حدوداً دو سال است که در این مدت در صورت خرابی یخچال می‌توانید با نمایندگی مارک یخچال فریزر خود تماس گرفته و از خدمات سرویس و یا تعمیر یخچال فریزر خود به ‌صورت رایگان بهره‌مند شوید؛ اما در صورتی ‌که گارانتی دستگاه شما به پایان رسیده است و یا مارکی را تهیه کرده‌اید که گارانتی و نمایندگی رسمی در ایران ندارد مثل مارک یخچال آمریکایی، نگران نباشید!

نکته:

  1. ما یخچال های کوچک را توصیه نمی‌کنیم، زیرا به‌ طور کلی به سمت بهره‌وری انرژی کمتر (کارایی کمتر) متمایل هستند و در درازمدت هزینه‌های بیشتری را به شما تحمیل می‌کنند.

  2. بهتر است قدری آینده‌نگر باشید و اگر قرار است در آینده نزدیک به اعضای خانواده شما اضافه شود، برای هر عضو اضافی خانواده ۵L بعلاوه فضای فریزر را در نظر بگیرید.

 

راه های ارتباطی :

تلگرام اینستا

بازدیدها: 185

دیدگاه ها (1)

  • Rezai پاسخ

    زمان تحویل اجناس خیلی طولانیه ۱تا۳روز طبیعیه ولی ۲هفته زمان زیادیه وکیفیت خریدازفروشگاه رو پایین میاره ومشتری روناراضی میکنه

    1399-11-06 at 12:37

نظر خود را درج نمایید

Your email address will not be published. Required fields are marked *