چوب و مبلمان خانگی برنادت

چوب و مبلمان خانگی برنادت


تولید مبلمان خانگی

صنعت مبلمان و تولیدات چوبی در ایران از چند سال پیش تاکنون پیشرفت های قابل قبولی داشته است. در تولید چوب و ساخت انواع مبلمان حرکت رو به رشدی را آغاز کرده است؛ در این گزارش به تولید و تجارت مبلمان در ایران و خلاء های موجود دراین صنعت پرداخته می شود.

مبلمان از جمله مصنوعات چوبی است که صنعت آن در ایران از قدمت زیادی برخوردار می باشد. بدون شک امروزه صنعت چوب و مبلمان خانگی یکی از صنایع قدرتمند و بزرگ محسوب می گردد.

بر طبق گزارش مرکز آمار ایران حدود 226 واحد تولید صنعتی مبلمان با اشتغال حدود 10 هزار نفر در کشور وجود دارد . تاریخ مبلمان به 5000 سال گذشته بر می گردد. طراحان مبلمان دائماً به دنبال طرح های جدید و الهام بخش از گذشته هستند .

در طی دو دهه اخیر صنعت مبلمان روند رو به رشدی داشته است که توانسته صنایع پوشاک و کفش را پشت سر گذاشته و در مقام اول صنایع سبک دنیا قرار گیرد. از صنعت مبلمان به عنوان یک صنعت زودبازده، رشد یابنده، پرشتاب و با ارزش افزوده بالا و اشتغال زا یاد می شود. بدین ترتیب صنعت مبلمان اکنون از سهم قابل توجهی در تجارت جهانی برخوردار است.

با توجه به این موضوع که افراد زمان قابل توجهی را در محیط های کاری و در منزل صرف استفاده از صندلی و مبلمان های مختلف می نمایند، لذا طراحی صحیح این لوازم بر اساس ارگونومی، توجه به نوع مواد مصرفی در ساخت اسکلت و رویه کوبی و پرداخت انواع مبلمان حائز اهمیت هست. امروزه صنعت چوب و مبلمان خانگی (مبلمان استیل، کلاسیک و راحتی) یکی از بخش های مهم صنعت چوب و فراورده های چوبی هست. که در مقیاس انبوه تولید شده و به بازار عرضه می گردند.

صنعت چوب و مبلمان در ایران از ۵۰ سال قبل پیشرفت های قابل قبولی داشته است. در تولید چوب و ساخت انواع مبلمان خانگی حرکت رو به رشدی را آغاز کرده است. امروزه استفاده از مبل تنها مختص به ثروتمندان نمی باشد و مبلمان به عنوان کالای اساسی در اکثر منازل مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب و مبلمان خانگی برنادت

چوب و کلاف مبلمان خانگی برنادت از انواع چوب های راش، گردو، جنگلی، سفید و … ساخته می شود. فوم استفاده شده برای نشیمن آن از نوع فوم سرد یا اسفنج 30 کیلویی و 35 کیلویی ویژه برای نشیمن و فوم سرد می باشد که قابلیت ارتجاعی بیشتری دارد .


راهنمای خرید انواع مبلمان


چوب های رایج در بازار مبلمان ایران

امروزه در ساخت انواع مبل و به خصوص مبلمان کلاسیک، چوب و یا فرآورده های چوبی نظیر ام دی اف و نئوپان و … به کار برده می شود. 

معمولاً در طراحی چنین مبل هایی از مصالحی چون : چرم، پارچه و چوب با نسبت های مختلف استفاده می شود.

کیفیت مبل با نوع چوب و اسکلت کار (کلاف) وابستگی کامل دارد. کلاف هایی بی کیفیت، مشکل ایجاد می کنند. در این بخش به بررسی انواع چوب هایی که بیشتر در صنایع مبلمان کاربرد دارد می پردازیم .


چوب گردو 

چوب درخت گردو، ریزبافت با نقوشی زیبا و به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای سوخته است. از انواع چوب های محکم و نسبتاً با دوام محسوب می شود به دلیل سخت و تلخ بودن گردو، حشرات چوب خوار تمایلی به خوردن آن ندارند که از مزایای چوب گردو می باشد.

به دلیل استحکام خوب، معمولاً از چوب گردو در اسکلت مبلمان استفاده می شود؛ زیرا در برابر کشش و خم شدن و همچنین فشارهای وارده، مقاومت خوبی دارد و چوبی نیمه سنگین محسوب می شود.

علاوه بر صنایع مبلمان، چوب گردو در کارهای تزئینی نیز کاربرد دارد و در ساخت آلات موسیقی و مجسمه های چوبی، منبت کاری و معرق کاری به وفور استفاده می شود.

 


چوب راش

چوب درخت راش، از چوب های نیمه سنگین و مقاوم است، به دلیل سختی زیاد، حشرات و قارچ ها نمی توانند به چوب راش آسیب برسانند. چوب راش در طبیعت به رنگ کرم و مایل به قرمز دیده می شود.


چوب توسکا

یکی از چوب هایی که در صنایع مبلمان استفاده می شود چوب توسکا می باشد که در ایران به وفور یافت می شود. چوب توسکا از چوب های نیمه سنگین تا سبک محسوب می شود. این چوب در مجاورت آب مقاومت خود را حفظ می کند و رطوبت را به خوبی تحمل می کند.

از لحاظ رنگ پذیری و ابزارخوری و پرداخت چوبی مناسب است.

چوب توسکا از انواع چوب کم دوام محسوب می شود و مبل های ساخته شده از قیمت کمتری برخوردار است .


چوب روسی

چوب روسی وارداتی است و به رنگ سفید می باشد. این نوع چوب از گونه های مختلفی از نراد و یا کاج می باشد. چوب روسی از ترک های کمتری برخوردار است و به خوبی سمباده خورده و پیچ خوری مناسبی هم دارد.

در مبل سازی معمولاً ترکیبی از چوب راش و چوب روسی استفاده می شود.


چوب ملچ

گونه ای نارون را در شمال ایران ملچ است. از چوب های درشت بافت و نیمه سخت می باشد. دارای رگه های سبز و زیبایی است و خود چوب ترکیبی از قهوه ای و قرمز است.

به دلیل دوام خوب و مقاومت در خمش در صنایع مبلمان کاربرد فراوانی دارد.

 


چوب افرا

یکی از گونه های سریع الرشد در جنگل های شمال ایران درخت افرا می باشد. رنگ چوب سفید مایل به کرم و کمی درخشنده و صدفی است. از چوب های نیمه سنگین با قابلیت آسان می باشد.


چوب بلوط

چوب بلوط از چوب های درشت بافت و در برابر سایش مقاوم است. دارای مقدار زیادی تانن است که مانع از حملات قارچ ها و حشرات چوب خوار می شود. این چوب به رنگ قهوه ای روشن و زیبایی دیده می شود.

در صنایع مبلمان از چوب بلوط برای روکش استفاده می شود.

 


آکاژور (ماهاگون)

ماهاگون چوب زیبایی است که از بیرون به رنگ سفید و مایل به صورتی دیده می شود و پس از برش، داخل چوب قرمز رنگ است. از ویژگی های این این نوع چوب تغییر جهت نور درخشش متفاوتی را ایجاد می کند و نقوش زیبایی را به بیننده القا می کند.

در صنایع مبلمان برای روکش و مبل سازی بیشترین کاربرد را دارد. از چوب های گران قیمت در سراسر دنیاست. نسبت به خشکی و ضربه مقاومت بسیار خوبی دارد و در پرداخت و پیچ خوری به خوبی می توان با این چوب کار کرد.

 


چوب چنار

چوب درخت چنار از چوب های نیمه سخت و سنگین محسوب می شود و به رنگ روشن و تقریباً سفید با لکه های قهوه ای صدفی دیده می شود. چوب چنار دوام بالایی دارد و نیمه سخت و سنگین است.

بیشتر برای ساخت در اماکن متبرکه، دسته ابزار و صندوق استفاده می شود.

 


چوب آبنوس

درخت آبنوس چوبی خوشبو دارد و بسیار مقاوم بوده و از سختی و استحکام خیلی خوبی برخوردار است. چوب آبنوس در طیف رنگی از زرد،سفید تا قهوه ای و سیاه را در بر می گیرد و از تنوع رنگی خوبی برخوردار است.

برای ساخت اجناس لوکس به کار می رود و در تهیه مبل مدرن، میز و صندلی، ویترین، کنسول و … استفاده می شود.انواع پارچه

پارچه هایی که برای روکش مبل های راحتی از آنها استفاده می شود عبارت هستند از مازراتی، مکس، بوگاتی، پورش و ملیتا و … .

هنگام خرید مبلمان چگونه پارچه ای مناسب است .

انتخاب پارچه مناسب برای مبل مهم‌ترین موردی است که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد. توجه به نکاتی از جمله نحوه ی تمیز کردن و شست و شوی مبل و پارچه آن را در نظر بگیرید .


پارچه با الیاف طبیعی

روکش تولید شده از الیاف طبیعی معمولا مقاومت کمتری نسبت به الیاف مصنوعی دارد.

از مهمترین پارچه های تولید شده از الیاف طبیعی می توان به پارچه های نخی، کتان، مخمل، ابریشم و چرم نام برد که در زیر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.


پارچه نخی

پارچه رو مبلی نخی نرم و بادوام است اما مستعد چروک شدن است و به‌ راحتی آلوده می‌شود. از آنجا که اغلب پارچه های نخی می‌توانند با آب و صابون تمیز شوند, این نوع پارچه مبلی بسیار رایج است.


پارچه کتان

پارچه کتان یکی از انواع پارچه استفاده شده برای روکش مبلمان است. این جنس از پارچه مبلی، مناسب برای هر دو فضای دوستانه و رسمی است. کتان به طور طبیعی مقاومت بالایی در برابر گرد و خاک دارد، اما همانند پارچه مبلی نخی به راحتی چروک می شود.

برای تمیز کردن مبلمان با پارچه کتان می توانید با دستمالی مرطوب آن را تمیز کنید و یا حتی بشویید.


پارچه مبلی مخمل

پارچه مخمل که یاد آور حس نرمی و لطافت است همیشه جزء پارچه های مبلی محبوب در بین خریداران مبل بوده و استفاده از مخمل در دکوراسیون طرفداران خاص خود را دارد .

در گذشته پارچه مخمل قیمت بسیار بالایی داشت و فقط افراد ثروتمند توانایی خرید آن را داشتند ولی امروزه به کمک پیشرفت تکنولوژی این نوع پارچه با هزینه معقول تولید می شود و در دسترس مردم قرار می گیرد.

اگر از پارچه مبلی مخمل برای مبلمان خود استفاده می کنید بهتر است آموزش تمیز کردن مخمل مبلی را بخوانید.


پارچه مبلی ابریشمی

افرادی که به دنبال ایجاد فضایی شکیل به همراه مبلمان لوکس برای منزل خود هستند معمولا انتخاب اولشان برای پارچه رومبلی، پارچه ابریشمی است.

این پارچه که با طرح های متنوع و زیبا تولید می شود به مراقبت زیادی نیاز دارد ولی اگر خوب از آن مراقبت کنید عمر طولانی خوهد داشت.

از معایب آن می توان به قیمت بالا و مقاومت پایینش در برابر نور خورشید اشاره کرد.


پارچه مبلی چرم

مبلمان چرمی مناسب برای هر دو سبک دکوراسیون کلاسیک و مدرن است. اگر به دنبال ظاهری شیک برای مبلمان خود هستید مبل با روکش چرم انتخاب ایده الی برای شما خواهد بود.

معمولا روکش مبلی چرم قیمت بالایی دارد و مناسب افرادی نیست که می خواهند خریدی اقتصادی انجام دهند.

از ویژگی های مثبت روکش مبلی چرم می توان به عدم ایجاد آلرژی و تمیز کردن مبل چرم با یک دستمال مرطوب اشاره کرد.


پارچه مبلی الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی (یا ساخته شده توسط انسان) مانند پلی استر نسبت به فیبرهای طبیعی (مانند نخ و کتان) در برابر محو شدن و لکه شدن مقاومت بیشتری دارند.

بسیاری از پارچه های مبلی، از ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته می شوند تا بهترین ویژگی های هر دو نوع پارچه را داشته باشند. ب عنوان مثال پارچه مبلی بافته شده از نخ پنبه ای و پلی استر القاء کننده حس نرمی پنبه اما با مقاومت بیشتر در برابر محو شدن و چروک شدن است.

یکی از مشکلات اصلی پارچه های ترکیبی امکان خراب شدن بافت پارچه و ایجاد نقطه هایی بر روی آن است. انواع مختلف الیاف مصنوعی وجود دارد که معمولا در پارچه های مبلی به کار می روند که به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم.


آکریلیک (Acrylic)

آکرلیک سبک و نرم است. همچنین در برابر سایش، چروک شدن و محو شدن مقاوت بالای از خود نشان می دهد. اگر مبلمان شما در معرض نور آفتاب و یا در نزدیکی یک پنجره قرار دارد پارچه مبلی از جنس آکلریک یک انتخاب عالی برای شما است.

برخی از پارچه های آکلریک قابل شستشو هستند در حالی که برخی دیگر نیاز به تمیز کردن با مواد ویژه ای دارند.


نایلون (Nylon)

نایلون به عنوان یک از مقاوم ترین الیاف ها شناخته می شود و بسیار با دوام است. تولید کنندگان پارچه معمولا پارچه های ظریف مثل مخمل را با نایلون ترکیب می کنند تا از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری شود و طول عمرش افزایش یابد.

اگر پارچه مبلی که تهیه کرده اید از الیاف نایلون در ساختش استفاده شده است باید به این نکته توجه داشته باشید که به نور حساس است و برای تمیز کردن آن باید از پاک کننده های مبتنی بر حلال استفاده شود.


پلی استر (Polyester)

پلی استر نیز همانند نایلون قوی و بادوام است و معمولا با سایر الیاف ترکیب می شود تا مانع پوسته شدن و محو شدن آن ها در مقابل نور خورشید شود. از دیگر ویژگی های مثبت پلی استر مقاوم در برابر چین و چروک و تغییر شکل است.

بعضی از پلی‌استرها را می توان با آب و صابون شست و برخی دیگر ممکن است به یک پاک کننده مبتنی حلال نیاز داشته باشند، پس بهتر است به راهنمای شستشوی آن مراجعه نمایید یا از فروشنده در این مورد سوال کنید.


میکروفایبر (Microfiber)

پارچه مبلی تولید شده از الیاف میکروفایبر همانند سایر الیاف مصنوعی از مقاوت بالایی برخوردار است. پارچه میکروفایبر از ترکیب الیاف پلی استر و نایلون ساخته می‌شود. این پارچه مبلی مزییت های زیادی دارد.

به طور مثال نوع بافت این پارچه به گونه ای است که در برابر نفوذ مایعات مقاوم است و در صورت ایجاد لکه بر روی آن به راحتی تمیز می‌شود و کاملا مناسب افرادی است که کودک و یا حیوان خانگی دارند.


نانو

نانو از آن تکنولوژی های جذابی است که امروزه به خاطر مزیت هایی که دارد بر سر زبان ها افتاده است. پارچه‌های مبل تولید شده با فناوری نانو ضد آب، ضد لک، ضد باکتریال و مقاوم در برابر آسیب شوینده ها هستند.

ما را دنبال کنید…..

تلگرام اینستا

بازدیدها: 582

نظر خود را درج نمایید

Your email address will not be published. Required fields are marked *